Vishetens väg

Om Visheten

Visheten återfinns i människans alla traditioner både som ursprungskälla och vägvisare igenom allt det livet innehåller. Visheten är fylld av både erfarenhet och kunskap. Stödjer och vägleder det levande i tillvaron. När vi vill känna oss mer autentiskt levande så är vishetens väg värdefull att vandra.

Varmt välkommen att undersöka dina livets frågor genom Livsvägledning - ett två timmar långt samtal lämpligt vid vägskäl, kriser eller förändringar av olika slag.

Under livsvägledningen undersöker vi tillsammans den eller de frågor du vill undersöka med hjälp av samtal och guidad vägledning till ditt inre. Som del av livsvägledningen finns möjlighet för andlig vägledning genom divinationer som astrologi, runor eller tarot.

Om kurs på Vishetens väg

Kurser och retreats för att stärka självkänsla, självförtroende och förmåga att göra de val som stödjer livets längtan bäst.

Vid varje tillfälle djupdyker vi i det som berör just dig just nu. Det kan handla om förmågan till att leva ett intuitivt och stadigt eget inre ledarskap, självkännedom, hantering av livets olika utmaningar. Och längtan efter gemenskap och relationer. Efter glädje, frid, nyfikenhet och mycket mer.

Delar av dagarna befinner vi oss ute i naturen. Mindfulness är ett verktyg vi använder genomgående i all undervisning. Från psykologin hämtar vi psykosyntesens modeller och teorier men också anknytningsteorier, ekopsykologi och existentiell psykologi.

Från mytologins värld hämtar vi berättelser om livet, själen och anden. Vi använder musik, dikt och kreativa uttryck som ackompanjemang för våra utforskanden.

Varmt välkommen att undersöka livet på Vishetens väg genom och bortom tankar, ideér och normer. Vi ger också plats för fantasi, intuition, passion, längtan och känsloliv.

Jag undervisar gärna er som grupp kring någon mytologisk berättelse eller tema kring ex själens väg, symboler eller drömmar, arketyper, psykosyntes eller livets längan. Kontakta mig så ser vi vad som vill skapas tillsammans.

Vägled med drömmar drömkurs 2 dagar – Göteborg

19 sep kl 11:00 - 20 sep kl 17:00 CEST

Vägled med arketyper kurs 2 dagar – Göteborg

8 nov kl 10:00 - 9 nov kl 16:00 CET

Vad kan jag förvänta mig?

Cecilia Angelin Samtalsterapeut

Skriv upp dig
för mina nyhetsbrev:

Detta fält är obligatoriskt.

Spamfritt! Läs vår integritetspolicy för mer info.

Rulla till toppen