Loading Events
helgkurs

Kom nära naturen – helgkurs Sätila

Helgkurs i självkännedom med yoga och skogsbad vid sjön Lygnern i Sätila

Innehåll

    Om kursen

    I denna kurs utforskar vi hur vi kan bygga en bro mellan naturen och vardagen. Hur vi kan leva mer harmoniskt och i balans i vårt inre och med vår yttre natur i vardagen.

    Kom nära naturen – helgkurs

    Kursen för dig som längtar efter ökad kontakt med naturen.  Både din egen inre natur och med vår omgivande natur. Vi kommer att skogsbada, vandra meditativt längst sjön Lygnern och i skogen som finns intill.

    Inne i Hälsostudion pratar vi delar kring hur ekopsykologi stödjer oss att känna tillhörighet med varandra och med naturen.

    Dagarna genomsyras av stillhet och allt vi gör är i meditativ anda för att landa. I stillheten får din inre röst ett större utrymme.

    Leder kursen “Kom nära naturen” gör Cecilia Angelin, Samtalsterapeut och Charina Åkesson, yogalärare, skogsbadsinstruktör och jordningsguide.

     

    Vad kan jag förvänta mig av kursen?

    En helg fylld av natur -kom nära naturen – både utomhus i och omkring vackra sjön Lygnern – och inombords. Vi undersöker på kursen “Kom nära naturen” hur natur berör oss människor. Hur vi kan leva i nära kontakt med vår omgivande natur så att vi mår bra och naturen mår bra.

    Detta är en underbar helgkurs med massor av påfyllnad och ny energi.

    Kom nära naturen - helgkurs Cecilia Angelin Samtalsterapeut - djupgående självutveckling

    Lygnern i Sätila - hälsostudion

    Välkommen till hjärtat av Sätila

    Lygnerns pensionat och konferens. Restaurang Folkes, gymmet Hälsohuset, Lygnerns pensionat och konferens, allt i själva Sätila centrum. Där finns även en matbutik. Det finns gratis parkering och goda förbindelser till och från Göteborg. Med den vackraste av natur runt omkring dig i form av sjön Lygnern på kort promenadavstånd och självklart skogen och där även spår finns nära. Helt enkelt en lugn och fridfull plats som stödjer din självutveckling.

    Boende

    Du kan välja att bo på Lygnerns Pensionat Kajutan och du bokar själv direkt på bokning@lygnern.se. Uppge att du ska gå kursen och se till att boka i god tid, antalet rum på pensionatet är begränsat. Meddela även om du har allergier eller om du har med dig husdjur.
    Du kan också bo på Lygnevi camping vid sjön och bokar själv direkt på deras hemsida här.
    Vi ordnar samåkning till och från Göteborgs central vid kursens start och slut.

    Träning
    I lokalen precis bredvid Pensionat Kajutan finns gymmet, Hälsohuset.

    Mat

    Intill kurslokalen finns det cafe/restaurang. Mittemot ligger en matbutik. Du kan också värma egen medtagen mat och äta i trevlig lokal intill själva kurslokalen.

    Kollektivtrafik
    Åker du buss så stannar buss 430 precis utanför, hållplatsen heter Sätila Centrum.

    Parkering
    För dig som vill ta bilen finns det flera olika parkeringar utan kostnad.

    Promenad
    Runt omkring i Sätila finns det väldigt många fina stigar att upptäcka.

    Pris och betalning

    Pris: 2 600 kronor. I priset ingår kursen ”Kom nära naturen” samt måltider enligt program nedan.

    Tid och dag: fredag 12 september kl 17.00 – söndag 14 september kl 15.00

    Kursanmälan mailas till charina@halsohusetisatila.se eller info@ceciliaangelin.se.

    Kursledare: Charina Åkesson och Cecilia Angelin

    För frågor kontakta Charina 070-232 56 26 eller Cecilia 073-817 47 61

    Boende på Lygnerns pensionat bokas separat via Lygnern.se.

    Program

    Fler kurser:

    Meditation och samtal två dagar

    6 jun kl 10:00 - 7 jun kl 16:00 CEST

    Meditation och samtal två dagar

    30 aug kl 10:00 - 31 aug kl 16:00 CEST

    Generationella trauman 4 dagar

    18 sep kl 15:00 - 21 sep kl 16:00 CEST

    Sensommarretreat 3 dagar – Befrielse

    26 sep kl 15:00 - 28 sep kl 16:00 CEST

    Symbolskola 3 dagar

    10 okt kl 11:30 - 12 okt kl 16:00 CEST

    Drömskola 3 dagar

    12 okt kl 16:00 - 14 okt kl 16:00 CEST

    Allhelgonaretreat 3 dagar – ljuslågan inom oss

    31 okt kl 15:00 - 2 nov kl 16:00 CET

    Leda grupp i cirkel – 2 dagar Göteborg

    7 feb 2026 kl 10:30 - 8 feb 2026 kl 16:00 CET
    Rulla till toppen